35000 Ft feletti vásárlás esetén 4% kedvezmény a kosár tartalmából
Termékeink
Gombaölő permetszerek, Topas, Amistar
A gombaölőszereknél a kontakt szereket általában megelőzésként használjuk. Ez a lemosó permetezés, amit ősszel és tavasszal végzünk. A lemosó permetezéssel nagyon sok gombacsírát és rovart el tudunk pusztítani, amik a fák kérge alatt átteleltek. További információt erről a lemosók címszó alatt találsz.
A gombák csapadékos, párás időben gyorsabban terjednek, hiszen ez az idő kedvez a gombás fertőzések kialakulásának. Gombás fertőzés esetén a termés, rosszabb esetben az egész növény elpusztulhat. (monilia, bothritisz-szürkepenész, lisztharmat stb) Első lépésként mindenféleképpen távolítsuk el a fertőzött növényrészeket (pl: gyümölcsmúmiák, tafrinánál beteg levelek eltávolítása) takarítsuk össze a lehullott lombot.
Védekezés a gombák ellen
Mindig fertőtlenítsük le az eszközeinket amit a metszésnél használunk (alkohol, ecet stb..), mivel a gombás fertőzések sebzéseken keresztül is bejuthatnak a növényeinkbe.
A lisztharmat ellen kén tartalmú szereket kell alkalmazni, ezeknek atkaölő mellékhatásuk is van. Ilyen pl: Agrokén, Bordóilé+kén NEO. Ezek a szerek ökológiai gazdálkodásban is használhatók.
A szisztemikus készítményeket bizonyos gombák ellen használjuk, de vigyázni kell, mert ha túlzásba visszük a használatukat, akkor kialakulhat rezisztencia.
Hatásos a régi szokás a gyümölcsfák esetében, miszerint lemeszeljük a fák törzsét. A meszelést késő ősszel, tél elején az őszi lemosó permetezés után, de még a nagy hidegek beállta előtt kell elvégezni. A mészréteg alatt elpusztulnak a gombák és a rovarok is, plusz megvédi a törzset a fagyrepedések kialakulásától.
A gombaölő permetszerek használata
A gombaölőszeres kezeléseknél arra kell nagyon figyelni, hogy milyen fejlődési szakaszban van a növényünk.
Gyümölcsfáknál illetve fásszárú növényeknél mindig lemosópermetezéssel kezdünk. Ez egy megelőző védekezési forma. Ezután, ha szükséges, akkor kiegészítő kezelést kell végeznünk felszívódó szerekkel. A különösen veszélyes kórokozók elleni védekezéshez ajánlott a tapadásfokozók használata. Pl: Combi-Protec, Permetfix... Amikor elindul az intenzív hajtásnövekedés, akkor már szisztemikus szereket kell használnunk, mivel ilyenkor a növényünk pár nap alatt akár 10 cm-t is nőhet. A kontakt szerekkel az a baj ebben az esetben, hogy a frissen nővő részeket nem védi.
A zöldségek esetében akkor kell a növényvédőszeres kezelést megkezdeni amikor már látjuk a betegségre utaló tüneteket. Sokat tehetünk a növényeink egészsége érdekében, ha növeljük az ellenálló képességüket, valamint javítjuk a talaj minőségét. Kiváló megoldás erre pl: a már említett huminsav tartalmú bio talajkondicionáló készítmény használata.